Artykuły

Projekt „World without barriers”

Wymiana W Zakopanem w dniach od 17 do 27 stycznia 2011 r.  spotkała się dwudziestoośmio osobowa grupa młodzieży ze Stowarzyszenia „Blisko dziecka ” z Żychlina oraz Eurocircle z Marsylii.

Młodzi ludzie spotkali się w Zakopanem ze swoimi rówieśnikami z Francji realizując projekt wymiany międzynarodowej „World without barriers”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu „Młodzież w działaniu”.

 

Głównym celem projektu była integracja młodzieży niepełnosprawnej ze zdrowymi rówieśnikami. Cele pośrednie to: wzrost szacunku i otwartości dla różnorodności, wzbogacenie umiejętności zagospodarowania wolnego czasu oraz wzrost aktywności na rzecz swojego środowiska. Tematem projektu była: różnorodność kulturowa Francji i Polski, edukacja przez zajęcia na świeżym powietrzu oraz poznawanie aktywności obywatelskiej uczestniczących w wymianie grup.

Dziesięciodniowy pobyt w zimowej stolicy Polski wypełniony był pracą i atrakcjami jak: prezentacje narodowe, prezentacja akcji przeciw używkom, pokaz i nauka tańców góralskich, prace artystyczne nad logo projektu i plakatem na temat wykluczenia społecznego, kulig z ogniskiem i pochodniami, wędrówka ośnieżoną Doliną Kościeliską, zabawy na śniegu, spacer szlakiem legend po Krakowie, wizyta w Muzeum Narodowym w Sukiennicach, wjazd na Gubałówkę, wspólne kibicowanie podczas zawodów o Puchar Świata w skokach narciarskich, bal karnawałowy, kąpiele w termach w Bukowinie Tatrzańskiej, wizyta w karczmie góralskiej oraz poznawanie Zakopanego.

Młodzież z Francji nie dała odczuć osobom niepełnosprawnym, że istnieją jakieś różnice między nimi. Natomiast młodzież niepełnosprawna z Polski, bezkompromisową szczerością i uśmiechem niwelowała każde napięcie scalając grupę w jeden organizm. Z każdym dniem obserwowaliśmy wzrost motywacji do wspólnej pracy i zabawy, wspólnego bycia razem.

Zaczęliśmy od gier integrujących pod hasłem POZNAJMY SIĘ. Po pierwszym spotkaniu nie wszyscy zdołali nauczyć się prawidłowo wymawiać swoje imiona, dla utrwalenia pozostawiliśmy czerwone serca, z zapisanym imieniem i zainteresowaniem każdego uczestnika na mapach Francji i Polski zawieszonych na ścianie.

Poważną barierą komunikacyjną była wzajemna nieznajomość języków. Naukę zwrotów grzecznościowych w języku partnera podjął jednak każdy uczestnik. Stworzyliśmy podstawowy słowniczek i nie było mowy o tym aby nie przywitać się, podziękować czy przeprosić kolegę, koleżankę w ich języku narodowym. Po godzinie 22 dominował jednak język angielski, okazało się, że chęć porozumienia się, wspólnej zabawy potrafi przełamać najtwardszą barierę. Dwóch uczestników z Francji posługiwało się w wąskim zakresie językiem polskim.

Na początku wymiany liderzy przeprowadzili przygotowane w czasie działań przygotowawczych zabawy, w których uczyliśmy się jak reagować w sytuacjach zagrożenia, następnie opracowaliśmy „KONTRAKT”. Każdy z uczestników dostał mapkę Zakopanego z zaznaczonym miejscem pobytu naszej grupy oraz z niezbędnymi telefonami. Odpowiednio przygotowani mogliśmy wybrać się na pierwszy wspólny spacer, poznawanie Zakopanego zaczęliśmy od Krupówek.

Trzeci dzień wymiany spędziliśmy w Krakowie, oprowadzając naszych partnerów szlakiem krakowskich legend, odwiedziliśmy też Muzeum Narodowe w Sukiennicach, to pozwoliło na bliższe poznanie polskiej historii i sztuki. Czas w Krakowie minął bardzo szybko, dodatkową radość grupie francuskiej sprawił czas wolny na zakupy. Nasi partnerzy w tajemnicy przygotowywali się do WIECZÓRU FRANCUSKIEGO.

Po Krakowie musieliśmy zaczerpnąć świeżego powietrza, wybraliśmy się na spacer do Doliny Kościeliskiej. Spadł śnieg, niektórzy uczestnicy z Francji po raz pierwszy widzieli tak dużo śniegu, radośnie oglądali spadające płatki, kosztowali biały puch. Dobry humor udzielił się całej grupie, młodzież z Polski uczyła kolegów robić orła na śniegu. W drodze powrotnej zmęczeni uczestnicy wracali na saneczkach. Młodzież nie chciała nikogo wyróżniać, na końcu drogi osoby niepełnosprawne ciągnęły sanie ze swoimi kolegami z Francji.

Młodzież z Polski bardzo chciała pokazać partnerom atmosferę panującą podczas zawodów o Puchar Świata w skokach narciarskich, wybraliśmy się więc pod Wielką Skocznię. Pomimo, iż Francuzi nie interesowali się skokami to entuzjazm młodzieży z Polski szybko udzielił się kolegom. Nasza grupa w atrybutach polskiego kibica głośno dopingowała Emmanuela Chedala i Małysza.

Wieczorem, każdego dnia, młodzież organizowała dyskotekę, przed zabawą należało jeszcze dokonać ewaluacji dnia. Każdy uczestnik przypinał statek ze swoim imieniem w pobliżu wyspy odzwierciedlającej nastrój ( SAMOTNOŚĆ ; ZAKOCHANIE; ZACHWYCENIE; ZMĘCZENIE; ZŁOSĆ; SMUTEK i DOBRA ZABAWA ).

Zajęcia na świeżym powietrzu czyli zjazdy na saneczkach, wojna na śnieżki integrowały młodzież niepełnosprawną ze zdrowymi rówieśnikami, jednym minusem takich zabaw były przemoczone skarpety.

Nie tylko na zabawie spędzała młodzież czas, praca nad logo projektu miała pomóc zrozumieć cel wymiany. Na arkuszach szarego papieru dominowały barwy narodowe, serca, góry, młodzież starała się wyrazić to co było dla niej najważniejsze.

Po pracy nad logo czekała wszystkich wyśmienita zabawa, BAL obowiązkowo w stroju karnawałowym. Niektórzy przywieźli strój z domu ale większość młodzieży spotkała się przed balem - z papieru, bibuły, balonów wyczarowała bardzo pomysłowe stroje.

Aby lepiej zrozumieć kulturę naszych narodów młodzież zaplanowała DZIEŃ NARODOWY. Grupa : polska zaprezentowała SŁAWNYCH POLAKÓW, PREZENTACJE REGIONU ( przygotowane przez Iwonę Warzywodę) oraz ważne wydarzenia historyczne ( przygotowane przez najmłodszych uczestników z udziałem młodzieży niepełnosprawnej). Grupa francuska przygotowała WIECZÓR FRANCUSKI. Skosztowaliśmy francuskich serów, kiełbasy, pasty z bakłażana, oliwki, ciasta i wina. Wszystko było starannie przygotowane: zapalono świece, elegancko udekorowane stoły, z inwencją ( w francuskie barwy narodowe) ozdobiono ściany, odtworzono nastrojową muzykę. Grupa polska została oczarowana a następnie przepytana z zakresu posiadanej wiedzy o Francji.

Kąpiel w basenie na świeżym powietrzu i nacieranie się śniegiem w termach w Bukowinie Tatrzańskiej, stworzyły radosną atmosferę integrującą uczestników. Po odprężającej kąpieli czekał nas wieczór narodowy z nauką tańców góralskich, który okazał się odkrywczy nie tylko dla uczestników z Francji ale również dla grupy polskiej.

To nie koniec zaplanowanych atrakcji, jednak nasza wymiana to też praca. Trudny temat wykluczenia społecznego dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, dzięki koleżankom i kolegom z Francji okazał się przystępny i prosty. .Johane i Szymon namalowali swoje portrety , Johane pokazała Szymonowi : między nami jest bariera i skreśliła usta, a Szymon narysował serce na złączonych dłoniach. Mimo barier możemy być razem. Młodzież z Francji czuła, że jest bardzo ważna dla niepełnosprawnego Szymona , Mateusza, Jarka czy Tomka . Wspólna praca pozwalała wszystkim zapomnieć, że są wśród nas osoby niepełnosprawne. Po pracy razem wybraliśmy się do karczmy góralskiej, aby usiąść przy jednym stole i zjeść pizze po góralsku.

Najwyżej ocenionymi w ewaluacji przez młodzież działaniami był: kulig z ogniskiem i pochodniami był to czas sprzyjający wzajemnemu poznaniu się oraz nauce tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób niepełnosprawnych. i

Ważnym tematem poruszanym na wymianie była prezentacja aktywności młodzieży na rzecz swojego środowiska, prezentację akcji przeciw używkom przeprowadziła Patrycja.

Wymianę zakończyliśmy wjazdem na Gubałówkę oraz zwiedzaniem Zakopanego ( kościółek na Krzeptówkach oraz cmentarz na Pęksowym Brzysku).

W trakcie działań wymiany młodzież samodzielnie przeprowadzała zabawy interaktywne, kulturowe, językowe, energizery, prezentacje, prace artystyczne oraz zabawy na świeżym powietrzu. Wymiana poprzedzona była działaniami przygotowawczymi, przez cały okres prowadzona była ewaluacja oraz działania promocyjne Programu „Młodzież w działaniu” i projektu „World without barriers”.

W grupie polskiej w wymianie brało udział 10 osób niepełnosprawnych oraz 4 zdrowe ale różnice zdrowotne były niezauważalne. Osoby niepełnosprawne wspierane fachową pomocą pedagogiczną lub dyskretną pomocą fizyczną uczestniczyły we wszystkich zaplanowanych działaniach.

Bardzo smutne okazało się pożegnanie, na lotnisku Kraków – Balice, łzy płynęły po policzkach każdego uczestnika, rozstanie złagodził kontakt nawiązany przez Internet po powrocie do domu. Nasi przyjaciele zapraszają nas teraz z rewizytą do Marsylii we Francji.

Nastąpiła ogromna integracja młodzieży polskiej i francuskiej. Obie grupy pokonały barierę językową, nawiązali wiele nowych kontaktów.

 

Program

Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Ta publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko jej autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania zawartych w niej informacji.