Urodziny u Fabiana

    Jakiś czas temu zostałam zaproszona na urodziny. Wiedziałam, że nie będą one zwyczajne, bowiem Jubilatem miał być ktoś, kto przyszedł na świat 150 lat temu! Pomyślałam, że nie mogę opuścić takiego święta i 2 marca 2019 roku udałam się wraz z rodziną do Żychlińskiego Domu Kultury, gdzie na gości czekała prawdziwa uczta duchowa i intelektualna. Wszak Jubilat był zacny!
    Bogaty życiorys Karola Augusta Fabiana, jego aktywność na niwie żychlińskiej społeczności, działalność gospodarcza, ale także wartości, jakimi się kierował w życiu, przybliżyła nam piękna inscenizacja. Nie ulega wątpliwości, że była to postać wyjątkowa.
    Aż trudno uwierzyć, że współcześni Żychlinianie nie znali dotąd sylwetki tego niezwykłego człowieka. Przecież mogliby być z niego dumni, a przymioty jego charakteru i osobowości godne są nie tylko podziwiania, ale także naśladowania.
    Nie wiem dlaczego, ale poznawszy życiorys oraz okoliczności jego śmierci, miałam przez moment wrażenie, jakby Karol Fabian specjalnie ukrył się na jakiś czas. Jakby chciał przeczekać i ujawnić się wtedy, kiedy będzie do tego najbardziej odpowiedni moment, kiedy znajdzie się godna osoba, której powierzy swoje tajemnice.
    I ten moment właśnie nastąpił. Nie jest przypadkiem, że to właśnie Pani Prezes Stowarzyszenia „Blisko Dziecka” – Urszula Weber – Król odkryła dla nas Karola Fabiana i była pomysłodawczynią i autorką scenariusza jego urodzin. Przecież, podobnie jak on, jest osobą nieprzeciętną, potrafiącą w sposób bezinteresowny poświęcić swój czas dla innych. W pewnym sensie historia zatoczyła koło.
    Ziarenko dobra zasiane w Żychlinie wiele lat temu wykiełkowało! Oby codziennie rozkwitało na nowo w każdym z nas!
Maga