Zaproszenie

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

na niezwykłą imprezę historyczną organizowaną w ZDK w Żychlinie dn. 14 września 2014 r. przy współudziale Urzędu Miasta Żychlin.

W tym dniu czeka nas wizyta wielu znakomitych gości w tym oficerów Marynarki Wojennej RP. Impreza będzie poświęcona nieznanej dotąd historii związanej z Flotyllą Rzeczną oraz budowania Polskiej Marynarki Wojennej w niepodległej Polsce. Odkryjemy jakim był i co robił w Żychlinie kapitan Władysław Nawrocki – pierwszy polski oficer przejmujący 3 listopada 1918 r. w Krakowie tabor pływający zaborcy austro-węgierskiego.  Jego unikatowe zdjęcia przekaże do zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej Pani Urszula Weber-Król, Prezes Stowarzyszenia „Blisko dziecka”.
W przedziwny sposób w małym Żychlinie, w centrum Polski mamy historię związaną z początkiem oraz końcem Flotylli Wiślanej (1918 r. <> 1939 r.). Odkrytą wiedzę o historycznych związkach Żychlina z pierwszymi i ostatnimi dniami polskich flotylli rzecznych okresu międzywojennego przekaże Pan Henryk Olszewski.

Uroczystości towarzyszyć będą liczne wystawy okolicznościowe:
- Historia Flotylli Rzecznych II RP - Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, 
- Jak wyglądał Kraków i flotylla austro-węgierska w 1914 r.,
- Kopie Gazet z 1912 - 1913 r. - Władysław Nawrocki a miasto Żychlin,
- Pokaz fotografii Władysława Nawrockiego z opisem w tym z pobytu w Sannikach na balu cukrowników ( ulubione miejsce Fryderyka Chopina),
- Wystawa dokumentów i fotografii z archiwum fabryki Brown – Boveri w Żychlinie (Grupa Cantoni) o budowie silników elektrycznych do ORP Sęp.

Prezentację uświetnią występy utalentowanej żychlińskiej młodzieży. Ponadto czekają na Państwa wystawy grup rekonstrukcyjnych, grochówka strażacka, zupa gulaszowa …

Mamy nadzieję, że jesteście Państwo chłonni tej wiedzy, edukacji morskiej. Choć morze jest daleko od nas bliskie jest sercu każdego Polaka.

Serdecznie zapraszamy. Będzie ciekawie, miło, pysznie ….